MAGAZÍN

Přeceňované horory roku 2015

Poslední dobou se s horory roztrhl pytel a v kině na nás každý měsíc nějaké to postrašeníčko čeká. Ale opravdu jsou horory v kině natolik skvělé a hororové, abychom za ně utráceli? Následující zhodnocení se týká filmů, které šli u nás do kina tento rok, o kterých se hodně básnilo a dle našeho názoru zase tak dobré nebyly…

GHOUL

Články o tom, že Ghoul je „atmosférická esence čirého strachu v režii Petra Jákla“ anebo jak lidé hrůzou utíkali z kina mě tak trochu přiměli, abych se do kina na tenhle film vydala také. Kamarádky mi popisovaly, jak to bylo strašidelné, že furt museli zavírat oči a tak jsem si nekupovala ani popcorn – abych se náhodou při nějaké lekačce nezadusila. No, opatření bylo zbytečné. Ghoul opravdu není horor, který překvapí nebo vyleká – pokud vás tedy neděsí pomalé záběry kamerou na prázdné holiny na půdě anebo pohyby sklenice na spiritistické provizorní desce. Ani ten nápad nebyl nic moc. Měli se rozhodnout zda z toho chtějí mít duchařinu (a netahat do toho kanibaly a živé blázny) anebo to měli nechat založené na kanibalistickém (živém) cvokovi a netahat do toho duchy. Za mě nic moc a možná i nejhorší horor tohoto roku – z těch, co jdou do kin.

POLTERGEIST

Pravdou je, že originál jsem nikdy neviděla a pokud ano, tak v mládí a nepamatuji si to, takže nemám s čím srovnávat. Musím říct, že provedení filmu je rozhodně lepší než Ghoul (ale to je taky krapet jiným rozpočtem) a taky mi padla do oka hlavní herečka (myslím tu malou holčičku, ne závislačku na mobilu nebo nevěřící matku). Jenže pak se to začalo kazit – zápletky s domem postaveném na starém pohřebišti, kolikrát to tu už bylo? Spousta efektů, které nemusí být nutně na škodu, ale v tomhle případě byla různá světla, záblesky a nevímco to jediné, čeho jste se měli bát a to je špatně. Dočkáte se sice scény s „podsvětím“, ale jsou tak odfláklé, že je tam neměli dávat vůbec anebo naopak využít jejich potenciál. Celý film je zabitý tím, že i samotní tvůrci si z něj a z nás začali tak trochu dělat prdel – pozvání reportéra točícího seriál o lovení duchů a následné hlášky, eh? A korunu tomu nasadil název „Poltergeist“, když tam vůbec nebyl jen jeden (ale stovky) a když to vlastně skoro ani nebyl poltergeist. Dát tomu jinej název a řadit to do horor/komedie, bylo by to geniální, ale takhle? Ne.

VZKŘÍŠENÍ DÉMONA

Dobře, přiznávám se. Šla jsem na to hlavně kvůli Tateovi (Evan Peters, hraje postavu Tatea v American Horror Story), částečně kvůli nápadu, i když mi bylo jasné, že to bude asi tak trochu občíhlé z Hráčů ze smrtí. Přiznávám, dobře se na to kouká – je tam Evan Peters (slint), pro chlapy Olivia Wilde, k tomu pěkné prostředí… fajn. Ale tvůrce se asi zase nemohl rozhodnout, zda to bude duchařina nebo prostě jen horor zaměřený na osobu s nadpřirozenými schopnostmi. Pokud by si vybral jedno a těžil z toho, bylo by to asi super, ale takhle je to moc přeplácané a místy to ani nedává smysl. Navíc dle konce je zcela jasné, že se chystá dvojka. Bůh nás chraň.

NEUTEČEŠ

Dost dlouho jsem se na tenhle horor těšila. Fotky, trailer, popisky – všechno skvělé a spousta lidí tvrdila, že je to jeden z nejlepších hororů roku. Hned na premiéru jsem naběhla do kina a pak jsem odcházela poněkud zklamaná. Možná to bylo tím, že jsem čekala tak moc anebo prostě tím, že mě nebaví koukat na horor s děckama (kterým mělo být osmnáct, ale vypadali tak na patnáct), který souloží a za kterýma běhají nahý přízraky. Nápad byl skvělej – zašukáš si s prokletou osobou a nalepí se ti na paty „démon“, který se tě nesmí dotknout, nebo zemřeš… Když se vyspíš s někým jiným, démon bude sledovat jeho, ale pokud ho dostane, vrátí se zpět ke sledování tebe, takže mu vlastně NEUTEČEŠ. Já nevím, jakej ten film měl rozpočet a ani to nechci vědět (naštvalo by mě to), ale myslím, že to během víkendu natočila parta lidí, co zaplatila hercům pivo a to bylo celé – v tom případě, dobrá práce a celkem fajn horor. Pokud v tom jsou miliony dolarů, tak by mě zajímalo, co s něma udělali. Vzhledem k tomu, že z těch letošních paskvilů je to asi nejlepší film, doporučuji na to kouknout, ale nečekejte od toho moc.

Autorka hodnocení: MOgirl NYX

Sdílením nás podpoříte: