DOBRO MAGAZÍN

MOgirls v kampani #vesvekuzi – bojují za zákaz kožešinových farem a dalším formám týrání zvířat.

Přidejte se k mogirls a vyjádřete svůj nesouhlas s týráním zvířat. Kampaň #vesvekuzi je iniciativou Svobody zvířat – organizace, která bojuje za zákaz kožešinových farem, což se už podařilo (a značnou část má na svědomí tato kampaň), ale bojuje i proti dalším formám týrání zvířat. Jak to funguje? Co vše lze podpořit? Nebo se chcete také zapojit do kampaně #vesvekuzi? Čtěte v článku rozhovor s organizací Svoboda zvířat a čeká na vás ještě jedna kampaňová fotka z naší díny.

V současné době v Česku funguje ještě devět kožešinových farem. Devět strašlivých míst, kde v otřesných podmínkách malých klecí přežívají tisíce lišek a norků jen proto, aby byli zabiti elektrickým proudem, nebo výfukovými plyny a nakonec odevzdali svou kožešinu módnímu průmyslu.

I my jsme řekli ne a zapojili se do kampaně. Přidáte se k nám?  www.vesvekuzi.com
Kampaň „Ve své kůži“, kterou odstartovala Organizace Svoboda zvířat, je vlastně jen nejvíc viditelným vyvrcholením mnohaletého úsilí, kdy známé osobnosti a široká veřejnost dávají otevřeně najevo nesouhlas s kožešinovými farmami. Je to i vyvrcholení mnohaletého úsilí, kdy se nám téma podařilo dostat až k samotným poslancům, kteří přišli s novelou zákona na ochranu zvířat zakazující kožešinové farmy. Smyslem kampaně je, že se lidé včetně známých osobností fotí s hashtagem #vesvekuzi napsaným na svém těle a pak jej šíří na sociálních sítích. Všichni totiž chceme zůstat ve své kůži, včetně lišek a norků.

Kolik podpisů a za jak dlouho se již podařilo vybrat?
Předsedkyni petičního výboru poslanecké sněmovny jsme začátkem května předávali 45 783 podpisů pod papírovou peticí za zákaz chovu tzv. kožešinových zvířat v ČR. Ale spousty podpisů nám přišlo i po oficiálním předání, některé jsme stihli ještě poslat petičnímu výboru před projednáním zákona v Poslanecké sněmovně, některé přišly už příliš pozdě. Odhadem petici podepsalo dohromady kolem 47 tisíc lidí. Podpisy pod petici jsme začali sbírat již v roce 2010, ale nejvíc podpisů nám začalo naskakovat ve chvíli, kdy kampaň nabrala tempo, a téma se dostalo do povědomí širší veřejnosti.

Kde podpisy sbíráte a dá se stále zapojit?
Petici za zákaz tzv. kožešinových zvířat jsme již ukončili. Během debaty před hlasováním o zákazu kožešinových farem zazněla na plénu Poslanecké sněmovny i informace o tom, kolik lidí tento zákaz svým podpisem podpořilo, což jistě na schválení zákazu ve sněmovně mělo také svůj vliv. Myslíme si, že petice svůj smysl mají. Na našem webu www.vesvekuzi.com mají lidé stále možnost podepisovat výzvu zákonodárcům. Zatím se pod ní podepsalo přes 18 tisíc lidí.

Nicméně máme i další témata a kampaně, kterým se věnujeme, byť ne teď v takové míře, neboť se plně soustředíme na kožešinové farmy. Stále je možné u nás podepisovat petici za zákaz chovu a využívání volně žijících zvířat v cirkusech v ČR a také za zákaz testování čisticích prostředků na zvířatech. Petice pravidelně míváme na našem stánku Svobody zvířat na různých festivalech nebo v ulici. Nejbližší akce, kterou chystáme, bude pravděpodobně petiční stánek během jednání Senátu o zákazu kožešinových farem. Nejbližší akce, na které budeme, bude nejspíše Fluff Fest v červenci. Petice si ale lidé mohou vytisknout i sami z webu a poslat nám je vyplněné poštou. Petice je možné najít na www.cirkusybezzvirat.cz a www.svobodazvirat.cz/zapojte-se/zametteskrutosti .

Jak se dá konkrétně pomoci?
Novela za zákaz kožešinových farem teď putuje do Senátu, a pokud vše půjde dobře, za chvíli bude zákaz kožešinových farem oficiálně schválen. Svoboda zvířat se momentálně soustředí na osobní schůzky se senátory a senátorkami, na kterých jim důležitost novely vysvětlujeme a dáváme jim různé materiály a vypracované posudky. Nicméně naše organizace stojí na 2 věcech, práci dobrovolníků a finančních příspěvcích, oboje potřebujeme neustále. Jak se zapojit jako dobrovolník či jak nám finančně vypomoct, abychom dál mohli prosazovat důležitá témata týkající se práv zvířat, se lidé dozvědí na webových stránkách Svobody zvířat www.svobodazvirat.cz/zapojte-se/jak-pomoci.htm a www.svobodazvirat.cz/zapojte-se/stante-se-darcem.htm.

Co se stane se zvířaty z farem?
S uzavřením každé kožešinové farmy je spojena jednak radost, ale jednak také velký smutek všech, kteří mají rádi zvířata. Kožešinové farmy končí tím, že dojde k zabití všech zvířat. K zabíjení zvířat a jejich následnému kožkování dochází každý rok na podzim. Dosud si chovatel vždy ponechal určitý počet zvířat (chovné stádo), které mu zaručilo reprodukci chovu do budoucna, což se při zavření farem již naštěstí nestane.

Jestli to tak musí být, to je otázka, kterou si klade nejeden ochránce zvířat. Nikdo však zatím nepřišel na způsob, jak tuto situaci vyřešit. Tzv. kožešinová zvířata, která jsou na farmách chována, nejsou domestikovaná, jsou to stále divoká zvířata (např. liška se chová teprve 70-80 let – ve srovnání se psem, který se chová již cca 10 000 let). Na farmách mají mnohdy až  panickou hrůzu z člověka a jeho přítomnost jim způsobuje stres. To je jeden z důvodů, proč se lišky či norci ve většině případů nedají vykoupit a chovat například doma na zahradě (i když výjimky samozřejmě existují). O vypuštění zvířat do přírody nemůže být ani řeč – nepřežila by (především lišky)

I když bychom rádi zachránili životy nebohých zvířat, protože každý život je cenný, neznáme k této situaci řešení. Ani kolegové ze zahraničí, kde již byly farmy uzavírány, ho neznají. Snažíme se proto k situaci přistupovat s nadějí do budoucna – na žádné farmě už snad nikdy žádná tzv. kožešinová ani jiná zvířata trpět nebudou. Musíme si držet palce, aby novela zákona opravdu vešla v platnost a zákaz chovu tzv. kožešinových zvířat začal platit od konce ledna 2019.

Kolik lidí se už do kampaně zapojilo a vyfotilo se?
Pro kampaň „Ve své kůži“ se nafotili Bára Hrzánová, Jana Plodková, Patricie Solaříková, Jakub Žáček, Alžběta Trojanová či Andrea a Mikoláš Růžičkovi. Nicméně naši petici za zákaz chovu tzv. kožešinových zvířat již v minulosti podepsala celá řada osobností. Jejich seznam je možné najít na našich stránkách www.protisrsti.cz/kdo-rika-kozesinam-ne.htm. Zapojila se i široká veřejnost sdílením fotografií na sociálních médiích s hashtagem #vesvekuzi. Kampaň „Ve své kůži“ je také výsledkem úsilí reklamní agentury Leo Burnett, která nám poskytuje své služby bez nároku na honorář a patří jí velký dík.

Ale je třeba znovu říct, že na kožešinové farmy tlačíme spousty let a během té doby se na tom podílelo nespočet dobrovolníků, tisíců finančních podporovatelů, ale i různé firmy, které nám zdarma nabídly s něčím pomoc. V neposlední řade se během těchto let i v rámci Svobody zvířat vystřídali různí pracovníci, kterým za práci také patří obrovský dík.

Co chystáte do budoucna?
Nejprve dovést zákaz kožešinových farem do úplného konce. Dokud novela neprojde Senátem a nepodepíše ji prezident, hrozí, že tu kožešinové farmy budou dál. Tak si držme palce. Až snad zákaz konečně bezpečně projde, chystáme se udělat velkou párty, na které úspěch nejen společně oslavíme, ale bude to i naše poděkování lidem za to, že nás během těch mnoha let podporovali, a tím se na schválení zákazu také podíleli.

No a pak samozřejmě naše práce nekončí. Budeme pokračovat v již rozjetých kampaních, tj. proti cirkusům a za nahrazení pokusů na zvířatech. Svoboda zvířat se také věnuje opuštěným kočkám. Poskytujeme též hodiny eko výchovy pro základní školy, protože osvětu na školách považujeme za naprosto klíčovou věc. Práce tedy bude pořád hodně.

Jaký byl váš první pocit, když vás oslovit magazín s potetovanými slečnami?
Nijak zvláštní. Snažíme se předem si zjistit o médiích, která neznáme, zda nešíří názory, které jsou v rozporu s naším přesvědčením, to je vše. Navíc se domníváme, že tetování je dnes již běžný módní doplněk.

Za Svobodu zvířat na naše otázky odpovídala Lucie Hemrová.
Autorka rozhovoru je MOgirl YULIA

Photo: Frantisek Birnbaum Photography – frantisekbirnbaum.com
Makeup: Kateřina Tříšková: fb.com/katerinatriskovamakeup,
Produkce: MOmag.cz a Yulia Breus,
Modelky: www.mogirls.cz – zleva na dvoustraně: YULIA, ILONA, KRISTÝNA, MEGGI, NIKO, ANIKÓ, VENDY, CINDER TER, NIKOL a KATKA

Sdílením nás podpoříte: