MAGAZÍN

(nejen) kmenové modifikace

Bodymodifikace je modifikace těla za účelem změny těla i vzhledu. Důvody jsou různé – buď jsou dělány z estetického hlediska, uměleckého, sexuálního, náboženského či jde „jen“ o sebevyjádření či šokování okolí. Nyní nebudeme zabíhat do detailů a představíme si jednotlivé druhy bodymodi a trochu z kmenových zvyklostí.

Tělesné modifikace sahají do daleké minulosti, jako např. zmrzlá mumie Ötzi z roku 3300 př.nl, který měl několik tetování na kolenou, zádech, kotnících a měl i roztažené uši. Starověké kmeny už po tisíce let zkrášlují svá těla, aby si přidali na kráse nebo společenském postavení. I v Egyptě se roztahovalo – faraon Tutanchamon je první známý vládce s roztaženými ušními laloky, bohužel není známo, co k roztahování sloužilo -možná bambus či dřevo. Také na velkých sochách Velikonočních ostrovů jsou protáhlé uši a například i Buddha nosil těžké zlaté náušnice, které uši vytáhly.

Bodymods v kmenech

Kmen Masai

Kmen Masai v Keni pro roztažení uší používá různé způsoby – např. velká hmotnost těžkých předmětů aby se ušní lalok vytáhl. U mužů větší rozměry ukazovaly věk a moudrost, ženy se zdobily šperky všech možných druhů barevných náramků až po náušnice a jiné piercingy. V dnešní době už většina mužů tradici nedodržují, avšak mnoho Masai žen stále nosí ozdoby uší z kamenů, slonoviny, dřeva a zvířecích kostí. Roztahování/propíchnutí uší se provádí např. pomocí trnu. Když se ucho uzdraví, nosí se čím dál těžší šperky, které ušní lalok vytáhnou do požadované velikosti. Je to způsob tradiční, i když dnes už jsou používány jiné, správné, techniky.

Kmen Huaorani nebo též Waorani Auca je domorodý kmen v Amazonii. Stejně jako kmen Masai kladli velkýdůraz na roztahování uší pro jejich krásu a již v útlém věku začínali muži i ženy. Huaorani své uši roztahovali pomocí dřevěných nebo kamenných plugů a v určitém věku je opět vytáhli pro přirozený vzhled.

Kmen Mursi

Mursi je etiopský kmen (mimo jiné asi ten nejagresivnější a nejnebezpečnější kmen v Africe), kde jsou ženy povinny nosit velké hliněné či dřevěné talířky v uších a spodních rtech. Již mezi 10 -15 rokem kdy dívka dospěje a vdá se, jí jsou vyraženy přední dva až čtyři zuby, její matka ji rozřízne spodní ret a je jí vložen dřevěný plug. Až se ret zahojí, může vkládat větší a vetší talířky, podle kterých je atraktivnější pro svého muže. Čím větší, tím atraktivnější. Když ale muž zemře, musí si ret uříznout, aby již nebyla atraktivní pro jiné. Průměrná velikost talířku je až 12 cm (někde se píše až 22cm). Mursiové si také na těle dělají různé zářezy, to podle počtu zabitých zvířat.

Piercing není až tak novodobý trend (viz víše), je téměř v každé kultuře. První nostril se objevil někdy před 4000 lety někde na Středním východě. Poté v Indii asi v 16 století – ušní i nosní piercing je dokonce zmiňován v Bibli. Stejně tak tetování (viz Ötzi).

Skarifika

Skarifikace a branding se nejčastěji provádí mezi lidmi s tmavou kůží v oblasti kolem rovníku. Některé domorodé kmeny v Austrálii se i dnes účastní tradičních rituálů, při kterých se dělá i skarifikace.

Další modifikací je i Implantace – implantování cizího předmětu pod kůži. To je jedna z modifikace, která je poměrně novodobá, ale tzv. “perla” byla po několik stovek let běžná mezi námořníky v jižním Pacifiku a japonskou Yakuza. V dnešní době se obvykle používají silikonová nebo teflonová tělesa, na různá místa po těle.

Některé druhy modifikací

Tvarování uší – ear pointing (elfí uši) nebo zašívání ušních lalůčků
Skarifikace – vyřezávání do kůže/Cutting/jizvení
Branding – vypalovaní do kůže (způsob skarifikace)
Microdermal – šperk, který není zasazen pod kůži celý
Pearling – genital beading/implantát pod kůži genitálií
Hafada – druh mužského intim piercingu
Oční tetování – tetování očního bělma

redaktorka: Emma Black, zdroje: BBC.com, urbanbodyjewelry.com, ezinearticles.com, lightspeedmagazine.com

Sdílením nás podpoříte: