FOTOSETY

VEVE 08/2019: Fotky z expirovaného negativu

Tento fotoset s VEVE  byl focen na upravený Helios 44, aparát Praktica MTL5, negativ expirovaný Kodak Porta 400 – proto tak zrní. Praktika MTL5 je první praktika s integrovaným měřením expozice, tento konkrétní kousek zdědil fotograf Radek Itury po otci, který s ním dokumentoval celé jeho dětství a je to zároveň i jeden z prvních aparátů, co Radek držel v ruce. První byl sovětský Smer, který umožnil nastaveni expozice na mráček, sluníčko a podobně, ostření pak na obrázek hlavy, skupinky osob, domečku a tak dál, tedy velmi nepřesně. Praktika tak byla první věc, umožňující práci s hloubkou ostrosti a plnou kontrolu nad výslednou fotkou.
Helios je hodně rozšířený Sovětský objektiv, proslavený hlavně optickými vadami. Tenhle konkretní kousek navíc trpěl plísní na čočkách a proto bylo nutné doslova sedřít nanesené protireflexní vrstvy. To dalo objektivu lehké mlžné podání, tónování do teplých barev má na svědomí reflexní oranžová barva, kterou Radek nahradil vnitřní matnou čerň.
Radek Itury: „Racionálním pohledem je celý set focený obstaróžním fotoaparátem na film, dalece za hranicí trvanlivosti, skrz objektiv který nikdy opticky nevynikal a po amatérských úpravách je optické čistotě současných digitálů ješte dále. Z mého pohledu mu právě použitá technika dává nezaměnitelné barevné a optické podání, které se určitě nebude líbit všem ale zcela jistě jej vyčleňuje ze současné digitální tvorby a nelze mu upřít jisté kouzlo.“
Sdílením nás podpoříte: