MAGAZÍN ROZHOVORY

BABU WALAGA: Fotograf žijící střídavě v Košicích a Brně se zálibou v depresivním surrealu

Ahoj, Alex Kiss je skvělé jméno, proč BABU WALAGA a co znamená?
Alex Kiss je určitě skvělé jméno, ale je nás hodně a tak vznikla přezdívka odvozená od vesnice Baby Wanga.

Čím se živíš?
Jsem grafik a fotograf od roku 2002. Komerčně mě živí svatební a produktové fotky. Nekomerčně fotím akty a surreal.

Takže děláš to, co tě baví… Máš za sebou již nějaké výstavy?
Mam za sebou výstavy v Košicích, Prešově, Nitře, Londýně a Reykjaviku. Momentálně pracuji na triptychu s názvem Inferno. Hustej a depresivní surreal.

A jaké byly tvé výstavy a jaké plánuješ další? A bude i něco v ČR?
Výstavy byly různorodé. Na Islandu krajinky, na Slovensku a Anglii dřívější surreální tvorba, od které jsem se na čas odklonil.

Prozradíš něco o triptychu Inferno?
Inferno inspirované D.Alighierim bude temný surreal. Triptych z mnoha fotek, znázorňujících bolest, utrpení, ale také naději. Víc bych zatím neprozrazoval.

Jak ses dostal k té depresivní surrealistice?
Depresivní, temné a surreal téma mě napadne vždy v momentě nějaké životní peripetie. Pak se ty myšlenky snažím zpracovat, uchovat je – převést je do fotek.

Analog nebo digital?

Fotím už jen na digital, časy analogu jsem bohužel ponechal již minulosti.

Jaká kritika tě v životě posunula nejdále?
Pokaždé, když mi kamarádi řeknou, že jsem nějakou fotku odfláknul, snažím se to udělat vždy znovu a lépe. Bohužel ale přímo kritiku mi do očí nikdo neřekl nebo nenapsal. Ale uvítal bych to.

Jaké ženy se ti líbí nejvíce na fotkách a jaké v reálném životě?
Na fotky hledám ženy dle téma. Nebráním se mulatkám, štíhlým, věk roli nehraje a nejdůležitější je emoce, která by z fotky měla sršet. V reálném životě se mi líbí spíš černovlásky, zrzky, mladý… Jelikož jsem starší typ (1971) potřebuji dodat energii.

Jaký je tvůj fotografický sen? A kdybys mohl zrealizovat jakoukoli představu focení, co by to bylo?
Mám jednu jedinou fotku, kterou plánuji již mnoho let, ale zatím se to neuskutečnilo. Obsah neprozradím. Obávám se totiž, že je to tak geniální, že by mi to někdo vyfoukl.

Co říkáš na potetované modelky?
Tetování k lidem patří, nepozastavuji se nad tím. Pokud je dáma potetovaná nějak smysluplně, tak se mi to líbí. Všeho s mírou…

Ty sám máš tetování?
Mám 8 kérek. Vždy vznikly při nějakém životním přelomu. Nejraději mám své poslední z Islandu kde je vyobrazen můj životní letokruh. A poslední dobou přicházím na chuť handpoke tetování.

Pojďme se vrátit ještě k tvé tvorbě. Depresivní surreal. Trpíš ty sám depresí?
Sám nijakou duševní nemoc nemám, ale například moje bývala bohužel ano, plus k tomu tetanii a to je vražedná kombinace, která mě do určité míry ovlivnila. Získal jsem spoustu informací o léčbě, prevenci a jak s tím žít.

Kde hledáš holky na focení a kam ti můžou napsat?
Na Slovensku přes inzerát a v ČR přes přátele a holky, které jsem už fotil. Vždy slečně popíšu svou představu, pokecáme u kafe, vše probereme. Můžu říci, že mám štěstí na holky, které jsou chápavé a v pohodě. Kdo má zájem, ať mi píše na instagram.com/babu_walaga

Rozhovor monicorn.cz // Photo: dodaný archiv Alex Kiss

Sdílením nás podpoříte: