MAGAZÍN

KÉRKY Z KRIMU: tetovací barva ze spálených podrážek bot a lidské moči

Co jaký znak znamená – a víte, že roli hraje i umístění? Věděli jste, že dříve tetování nad zadečkem značilo prostitutku a vytetované oči značily homosexuála? A čím se ve vězení tetuje? Do historie vězeňského tetování v Rusku se ponořila MOgirl a fotografka EMMA BLACK.

Rusko je země, kde má tetování velmi silnou identifikační funkci. V ruských kriminálech se vězni rozeznávají podle tetování a každá čárka a obrázek mají svůj význam a to i ve vztahu s tím, na které části těla je. Tradice vězeňské kérky je v Rusku nesrovnatelná s čímkoli. Je to jedinečný systém komunikace mezi vězni. Řada vězňů je tetována nedobrovolně. Například pedofilové – ti mají většinou dost drsný obřad, kdy je hlavní to, aby je to co nejvíc bolelo. Tetování se provádí nejčastěji na čele, aby bylo vidět, co jsou zač. Tetování na čele označuje také například etnickou menšinu, sexuálního devianta nebo někoho, kdo spolupracuje s dozorci. Kdo si nechá obličej potetovat dobrovolně, již nepočítá s propuštěním na svobodu. Někteří vězni si dokonce za sovětské éry nechávali tetovat Lenina a Stalina ve víře, že popravčí četa nesmí střílet na obraz vůdce. A co potetované prsty? Značí hodnost vězně, i když je oblečený.

„Tetovací „barva“ ze spálených podrážek bot a lidské moči. Moč poslouží rovnou jako desinfekce“

Ve většině vězeních po celém světe je zákaz tetování a je prováděno tajně. Také není přístup k pořádnému náčiní a o sterilních podmínkách nemůže být vůbec řeč. Velké množství kérek z krimu má typickou namodralou barvu a to díky domu, že je používán inkoust z kuličkového pera. Teda inkoust z pera je používán v lepším případě – jinak se tetovací „barva“ nejčastěji dělá ze spálené gumy (například z podrážek bot) a lidské moči, která mimo jiné slouží i jako dezinfekce. Namísto jehly se používá kytarová struna přidělaná na elektrickém holicím strojku. Anebo se jehla obmotá nití a zastrčí do versatilky. Také se dají udělat tenké linky žiletkou a barva se nanese do čerstvých ran.

Nepříjemné je i odstranění kérek v krimu, které není tak jednoduché a nejčastěji se používá kyselina, která rozleptá kůži. Odstraněna bývají tetování, která jsou nepravdivá a následuje i trest v podobě zbití a může končit i smrtí. Nově příchozí vězeň je předem tázán, zda si za svým tetováním stojí, a když ne, je vyzván, aby si ho odstranil sám – například střepem – nebo ho čeká trest v podobě zbití až vraždy.

Odborník na tetovací ikonografii je Arkady Bronnikov, což je přední ruský kriminalistický expert a působil více než 30 let na Uralu a Sibiři, mluvit s vězni a fotil je. Díky své sbírce pomohl vyřešit nespočet krimi případů po celém Rusku. Jeho sbírka obsahuje zhruba 180 fotografií vězňů ze sovětských nápravných zařízeních. Také ruský dozorce Danzig Baldaev si po dobu své práce ve věznici pečlivě dokumentoval vězeňská tetování. Vůdci gangu ve věznicích prý nemají moc kérek na těle, maximálně pár hvězd (sedm nebo osm cípů) na klíčních kostech. Také jsou údajně tetováni jen delikventi a třeba političtí vězni kérky nemívají. Tetovat se nechávají i vězenkyně, ale ne v takové míře jako muži.

Nejpoužívanější téma v kriminálu je náboženské – kostely, kříže, panny Marie a podobně – přitom většinou nemají nic společného s náboženským přesvědčením, ale jde o vězeňskou tradici. Osmicípé hvězdy na ramenou značí, že jde o kriminálníka, dýka procházející krkem vězně značí, že v minulosti někoho v lochu zavraždil a je možné si ho najmout znovu. Kapky krve značí, kolik vražd spáchal. Mořská panna může znamenat obtěžování nezletilých či znásilnění dítěte.

Mezi další časté motivy také patří:

  • Okovy kolem kotníku značí pobyt ve vězení
  • Hvězdy – počet cípů znamená, kolik si člověk odseděl
  • Orel s roztaženými křídly – značí a varuje, že nositel má styky na vysokých místech
  • Kočka – značí zloděje
  • Kočičí hlava – člověk, na kterého je dobré si dávat velký pozor.
  • Kříž – pravoslavný pro věřící a katolický pro podřízené a otroky (často nedobrovolný)
  • Ostnatý drát – na čele jako trnová koruna – značí člověka, který má doživotní trest
  • Oči vytetované v podbřišku – značí homosexuála
  • Slza pod levým okem – má více významu – smrt blízké osoby, památku na kriminál nebo spáchaná vražda

Častá jsou taktéž hesla a citáty, například „Člověk člověku vlkem“ nebo „Vězení je univerzitou zločinu“

V Československu po roce 1930 se tetování dělalo tuší, sazemi nebo prostým krémem na boty. Nejjednodušší způsob tetování bylo ruční vpichování, kdy se používala jehla přidělaná na provázku na sirku či dřívko. A samozřejmě i v Československu se dělali vlastnoručně dělané strojky jako v Rusku.

Foto zdroj a více fotek můžete najít v FUEL galerii na fuel-design.com
Foto: Arkady Bronnikov, Sergei Vasiliev /FUEL design
Sdílením nás podpoříte: