MAGAZÍN ROZHOVORY

THE SHAMELESS PROJECT: dokument & obraz doby

Jsou dva. Oba ze Slovenska, ale žijící v Praze. Za svých skoro 27 let života zvládli samostatně či spolu mnoho skvělých foto i video projektů. Nyní se živí natáčením videí a nás zaujal jejich právě vznikající dokument THE SHAMELESS PROJECT, do kterého se zapojily i některé naše MOgirls.

Co vás přivedlo k THE SHAMELESS PROJECT?
Randy: Už pár let natáčím art videa s modelkami. Mimo nějaké reklamy šlo o minutová videa na instagram, které nemají až takovou životnost a pozornost. Nějak přirozeně mě proto napadlo udělat něco většího a ucelenějšího a tak vznikl THE SHAMELESS PROJECT.

Můžete čtenářům projekt popsat?
Randy: THE SHAMELESS PROJECT bude dokument a zároveň obraz doby. Je to psychologická sonda do světa dnešních modelek známých primárně přes Instagram. Je to dost trendy záležitost a každý den jsou nové a nové holky, které chtějí fotit a taktéž fotografové, kteří chtějí fotit. Chtěl jsem proto ukázat veřejnosti, jak to celé funguje a co to všechno obnáší. Jaké mají tyto holky názory na nahotu, jaké měly dětství, zlé zkušenosti z focení a jaká je jejich životní filozofie. Udělat tyto rozhovory a jejich promo videa do uceleného projektu je něco unikátního, což tu ještě nikdo neudělal.

Jaký je tedy přesný záměr?
Marián:
Každý z nás se na internetu snaží prezentovat jen v tom nejlepším světle. Snaží se vzbudit dojem, že jeho život je jedna velká párty, život, ve kterém se stále děje něco zajímavého, cestuje se, setkává se stále s novými lidmi, má mnoho kamarádů anebo žije v bohatství. A tím vším se lidé neustále chválí a vytahuje před ostatními, jako by byl jen jeho život ten nejzajímavější a nejlepší. Ale realita bývá velmi často úplně jiná. A ne každý si toto uvědomuje. A právě trochu této reality jsme se rozhodli poodhalit v tomto projektu. V projektu, ve kterém vám holky ukáží více ze svého soukromí – trochu víc než je běžné. V projektu se jich ptáme na jejich skutečný život. Ne ten virtuální.

Podle čeho jste si vybírali holky do projektu?
Oba:
Neměli jsme žádné postupy na výběr holek. Oslovovali jsme je podle sympatií. Snažili jsme se, aby každá z nich byla trochu jiná, jedinečná a měla jiný příběh – a to se nám podařilo. Zajímavé bylo sledovat to, jak se nám po prvních dvou videích začaly holky ozývat samy. A začaly se ozývat i ty, které nás nejdřív na začátku odmítly. Nyní jich ale máme už tolik, že už musíme odmítat a hlavně i z časových důvodů.

Je to váš první společný projekt?
Oba: Pracovali jsme spolu již na pár krátkých amatérských filmech a i na nějakých videoklipech. Něco většího jsme spolu dali dohromady naposled v roce 2011. Byl to amatérský celovečerní film a i proto jsme si řekli, že to chce něco, co poběží alespoň hodinu a bude to mít za sebou víc práce a zanechá to po sobě větší stopu než jen minutové video na instagramu.

A co Mogirls? Jak se vám s nimi pracovalo?
Marián:
Holky z Momagu jsou super. Ať už při první komunikaci, když jsme je oslovili, tak i při natáčení. Základem každé spolupráce je hlavně spolehlivost, což s mogirls nebyl problém. Každá z nich byla i výrazově schopná. Že se nám s nimi spolupracovalo dobře, dokládá i fakt, že s nimi určitě plánujeme spolupráci i do budoucna.

Jak jste se vůbec poprvé dostali k natáčení a focení?
Marián: K fotkám a video jsem se dostával tak nějak postupně už od mala. Vše co dnes vím, jsem se v podstatě naučil sám. A trvalo to roky. Když to tak nějak spočítám, tak jsem se těmto věcem začal věnovat asi nějak už na základce. Jsem takový samouk. Stále se učím a zdokonaluji, což je v této práci samozřejmost, když se chcete někam posouvat.

Randy: K natáčení videí jsem se dostal tak ve 14 letech. Vlastně už jako dítě jsem občas tátovi kradl kameru, když ji měl půjčenou od švagra. Seriózně jsem se o to začal zajímat až v 18 letech, když jsem to bral asi jako nějakou terapii, že skrz video můžu lidem něco říci a to mě naplňuje.

Máte nějakou špatnou zkušenost s modelkami?
Marián:
No samozřejmě, vždy se něco stane. Nám třeba nějaká holka někdy nepřijde a zruší těsně před natáčením, ale není to nic vážného, co by ohrozilo celý projekt. Spíš je to nepříjemné z principu, že my máme vše připravené, uděláme si čas, přípravy a najednou to někdo odvolá. Ale to jsou věci, se kterými je třeba počítat, když pracujete s lidmi.

O AUTORECH THE SHAMELESS PROJECT

Máte tetování?
Randy:
Mám 15 kousků a právě čekám na termín na dalších cca 6. Preferuji víc texty než obrázky, takže bez trička vypadám jako New York Times. Začal jsem s tím před 4 lety.
Marián: Nemám žádné a ani neplánuju. Nikoho za to neodsuzuju, ale není to nic pro mě. Jsem i povahově decentnější typ a nemám potřebu se tímto způsobem nějak vyjadřovat.

Jaký typ žen se vám líbí?
Randy:
Vizuálně jsem zatížený na blondýnky. Mám nějaký radar na blond vlasy, takže to mi stačí. A mimo tento vzhled mám rád ženy s jasnou a silnou osobností a ceník hluboké rozhovory a upřímnost.
Marián: Asi nemám vyhraněný typ holek, co se vzhledu týká. Je jasné, že mi musí být sympatická, bez toho to nejde. Ale můžu říci, jelikož jsem introvert, tak i podobně zaměřeným holkám dávám přednost. Je mi jedno, jestli je blond nebo bruneta. Podstatné je, že spolu musíme mít něco společného, bez toho to nejde.

A potetované holky ano nebo ne?
Marián:
Když toho není moc a je to něco jednoduchého, pro ni symbolického, tak mi to nevadí. Ale holky, které to už na můj vkus přeženou, se mi už nelíbí.
Randy:
To je mi asi jedno. Tetování dokáže být dost sexy, ale když je to už moc, tak ne. Někdy je sexy naopak tělo bez inkoustu, což je právě to, co je mnohdy v dnešní době výjimečné…

Jak dlouho se znáte?
Marián:
Od základky. Teno rok to je přesně 20 let. Ten čas strašně utíká.

Jak trávíte volný víkend?
Marián:
Když mám opravdu volno, rád vyrazím do města na nějakou párty nebo na pivko s kamarády. Ale chodím rád i do přírody. Někdy je super jen tak vyrazit do lesa a oddychnout si do Prahy a lidí.
Randy: Volný víkend si často zabiju nějakou prací, mimo to se snažím věnovat různým aktivitám s přítelkyní.

Jakou hudbu preferujete?
Randy: Vyrostl jsem na tvrdé hudbě, takže death metal a jeho různé odnože. Poslední roky ulítávám i na hiphopu.
Marián: Mám dost široké zaměření, ale v poslední době jsem se po delším čase vrátil k metalu, konkrétně k symphonic metalu, ghotic metalu a heavy metalu. Rád si ale také zajdu na dobrou oldies párty.

Co fesťáky, jezdíte někam?
Marián:
Ano, nejčastěji pracovně. Soukromě už ne tak často, a když už, tak dám raději přednost nějakým menším festivalům, kde není tolik lidí.
Randy: Fesťáky nedávám vůbec. Jedině pracovně a hned jak se dá, tak jedu domů.

Jak by se podle vás měla chovat ideální modelka?
Marián:
V první řadě musí být spolehlivá. Když není, tak může být nejkrásnější na světě, ale to je k ničemu, když se na ní nemůžete spolehnout. Určitě musí být sympatická a to jak vzhledem, tak i povahou, bez toho to nefunguje. Ještě bych doplnit aby byla společenská, výrazově schopná a trocha odvahy není také na škodu. Ale řekněme si narovinu, nikdo z nás není dokonalý a krása je strašně relativní pojem. Proto si myslím, že nejdůležitější je, aby to modelku bavilo a dělala to s chutí.

Chcete něco vzkázat našim čtenářům nebo holkám?
Oba:
Ceníme si každé holky, která nám dala šanci a stala se naší SHAMELESS GIRL. Jsme vám všem moc vděční a už se moc těšíme, až to celé pustíme do světa. A vám, Momagu, děkujeme za oslovení a prostor pro rozhovor.

instagram.com/the.shameless.project
Produced by 
@randycold & @mariansvonavec | Foto Marian Švoňavec
Na fotkách MOgirls DREYA, NIKOL, BARBARA, CAROLINE

Sdílením nás podpoříte: